Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 maja 2024 23:04

Anna Tęcza

Jestem współzałożycielką i prezeską Stowarzyszenia Uskrzydleni.  Jako pedagog i wychowawca pracuję od 2011 roku. W Stowarzyszeniu zajmuje się pisaniem projektów i opieką merytoryczną  wszelkich działań związanych ze wspieraniem dzieci, młodzieży i ich rodzin. Najważniejsze w pracy są dla mnie trzy koncepcje pedagogiczne, którymi kieruję się organizując pracę w świetlicach: 

  • koncepcja resilience, która ma na celu wytworzenie osłony i przeciwwagi dla ujemnych wpływów środowiska poprzez kształtowanie zdolności oporu wobec stresogennych czynników ryzyka, by było możliwe dobre funkcjonowanie dziecka mimo niekorzystnych warunków życia; chcę, by moi wychowankowie uwierzyli, że dzielnica/etykieta ich nie definiuje i mogą osiągnąć to o czym marzą, jeżeli będą nad tym pracować. Jestem na to najlepszym przykładem ☺
  • koncepcja twórczej resocjalizacji - bazuje na potencjałach i zasobach wychowanków; kiedy mojemu wychowankowi nie idzie za dobrze z maty, to nie wysyłam go na korepetycje, żeby miał piątkę na świadectwie, tylko skupiam się na tym, że świetnie idzie mu malowanie i kupuje mu płótno – tak w skrócie.
  • koncepcja kognitywno - behawioralna - ma na celu wyrównywanie braków i eliminację negatywnych cech zachowania; dbam o zasady porozumienia  bez przemocy.

Ukończyłam studia wyższe magisterskie z pedagogiki resocjalizacyjnej z profilaktyką społeczną. Uczestniczyłam w licznych szkoleniach i konferencjach. Ukończyłam m.in. kurs z zakresu podejścia skoncentrowanego na rozwiązaniach, kurs: „nauczyciela– organizatora – trenera – animatora – coacha”, kursy z zakresu Treningu Umiejętności Społecznych, kurs wychowawcy kolonijnego, pierwszej pomocy, szkolenia z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie,  kreatywnych metod w pracy psychologa i pedagoga, z zakresu ochrony danych osobowych, budowy programów profilaktycznych, zaburzeń emocjonalnych,  profilaktyki dla dzieci i młodzieży, pracy z uczniem wykazującym problemy, szkolenia fundraisingowe,  akademię PR-owca, diagnozę, pomoc i profilaktykę zażywania dopalaczy. Posiadam także 5-letnie doświadczenie w służbie jako społeczny kurator sądowy IV Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. Ponadto jestem członkinią Zespołu ds. promocji i budowania pozytywnego wizerunku pieczy zastępczej na lata 2022-2024 oraz członkinią komisji rewizyjnej Federacji Organizacji Pozarządowych Subregionu Zachodniego.
 

Jaka jestem? Zorganizowana, z dużym poczuciem humoru, nie ma dla mnie sytuacji bez wyjścia, jak czegoś nie umiem – to się uczę. Bardzo cenię sobie życzliwą, tolerancyjną i przyjazną atmosferę w pracy. Prywatnie mama małej Zuzi, fanka second’handów, zielarstwa i robienia przetworów. Interesuję się pedagogiką feministyczną.

Podziel się